Національне виробничо-аграрне об’єднання «Масандра» продано – вкрадену в України шляхетну виноробню прибрав до рук Юрій Ковальчук, довірена особа Володимира Путіна, що керує його справами і вирішує проблеми. Унікальний кримський виноробний комплекс був захоплений у 2014 році бандами “самооборони” Сергія Аксенова, націоналізований окупаційною “владою” Криму, потім переданий у власність Федеральної влади Росії. Аби остаточно вкрасти “Масандру”, її вирішили приватизувати.
Готуючи “Масандру” на продаж, її спочатку повернули у кримську квазиюрисдикцію і акціонували. При цьому хором брехали, що продавати не будуть.
“Приватизація підприємства планується шляхом перетворення його на господарське товариство, власником 100% часток якого стане Республіка Крим. Підприємство буде реорганізовано з унітарного в господарське товариство. Таким чином, в даний час про відчуження майна не йдеться”, – обіцяла Анна Анюхіна, “міністр майнових і земельних відносин” Криму.
Однак уже через півроку по тому “Масандру” виставили на торги. Результати аукціону були визначені ще до їхнього початку. “Масандра” перейшла у власність російського товариства з обмеженою відповідальністю “Южний проєкт” – дочірньої компанії Акціонерного банку “Росія”.
Єдиним і, очевидно, фіктивним конкурентом “Южного проєкту” стало московське мікропідприємство “Естейт Груп”, зареєстроване в жовтні 2020 року – вже після того, як “Масандру” внесли у план приватизації.
У 2017 році за схожою схемою компанія “Южний проєкт” приватизувала завод шампанських вин «Новий світ». Власне, у 2017 році “Южний проєкт” і був зареєстрований – схоже, спеціально для скупівлі подібних токсичних активів.
Таким чином, два найвідоміші бренди кримського виноробства опинилися під контролем банку “Россия”.
Акціонерний Банк “Россия” створили ленінградські комуністи у 1990 році – для обслуговування обласного комітету КПРС. Після заборони партії фінансову установу перехопили пітерські ділки, близькі до Володимира Путіна. Банк регулярно живився колишніми державними активами і врешті опинився серед двадцяти найбільших фінансових організацій Росії.
Банк “Россия” настільки тісно і помітно пов’язаний із Путіним, що став першою юридичною особою, до якої США застосували кримський пакет санкцій, назвавши його «особистим банком високих посадових осіб РФ» і мільярдерів, пов’язаних з президентом Путіним, – Геннадія Тимченка, братів Ротенбергов і Юрія Ковальчука.
Після запровадження санкцій банк “Россия” зосередився на внутрішніх операціях та відкрив відділення в окупованому Криму.
Тоді ж під санкції потрапив і фактичний очільник банку Юрій Ковальчук – за офіційними даними, він володіє 40 відсотками акцій банку “Россия”. Ковальчук є найближчим товаришем і соратником російського президента Володимира Путіна ще з початку 90-х – вони разом заснували так званий дачний кооператив “Озеро”, який став неофіційною назвою політичного і бізнесового клану Путіна. Розслідувальне видання “Проєкт Медіа” називає Юрія Ковальчука консильєрі російського президента – тобто, мафіозним керуючим справами при “хрещеному батькові”.
До зони відповідальності Ковальчука входить особистий банк Путіна, вся внутрішня політика Росії, контроль над лояльністю головних медіа країни та забезпечення жінок, які є важливими для президента Путіна, розповідає “Проєкт Медіа”.
Про жінок наші колеги згадують не просто так – за їхнім розслідуванням, серед акціонерів банку “Россия” є Світлана Кривоногих, вірогідна мати третьої дочки Володимира Путіна. Її доля в банку становить 800 млн рублів.
Банк “Россия” обслуговує комунальні платежі росіян і отримує комісію до двох з половиною мільярдів рублів на рік. А компанії, що збирають комунальні платежі, контролює державна компанія “Інтер РАО”, яку очолює Борис Ковальчук, син Юрія Ковальчука.
Контролює Ковальчук і найбільші медіа-активи Росії – Перший канал, п’ятий канал, РЕН-тв, сайти “Ізвєстія”, Лайф, метро, Спорт-експрес входять до підконтрольного Ковальчуку Акціонерного товариства “Національна медіа-група”, а ТАСС, “Комсомольская правда” і “Деловой Петербург” – пов’язані з нею. Президентом НМГ є племінник консильєрі – Кирил Ковальчук, головою ради директорів – ще одна близька Путіну жінка – колишня гімнастка Аліна Кабаєва.
Донька Путіна Марія Воронцова володіє 20 відсотками акціонерного товариства “Нова медична компанія”, яку теж контролює Ковальчук.
Таким чином, можна стверджувати, що активи елітних підприємств кримського виноробства переходять безпосередньо до рук клану Путіна-Ковальчука.
Прокуратура Автономної Республіки Крим називає приватизацію “Масандри” воєнним злочином: за нормами міжнародного права, використовувати майно на окупованій території окупант може лише з військовою метою. Та чи відповідатимуть колись за цей злочин його замовники – Юрій Ковальчук і Володимир Путін?