Наприкінці 2024 року росіяни активізували дії навколо захопленої Запорізької атомної електростанції, всі енергоблоки якої наразі знаходяться в стані «холодного зупину». Акціонерному товариству «Эксплуатирующая организация Запорожской АЭС» надано російську ліцензію у галузі використання атомної енергії, а з Ростова до Енергодару розпочато будівництво нової лінії електропередач. Ці та інші дії можуть свідчити про наміри «Росатома» запустити енергоблоки.
Наскільки реальна перспектива відновлення роботи Запорізької АЕС та наскільки це небезпечно, дослідив Центр журналістських розслідувань.
У січні 2025 року з Ростовської області в бік Енергодару розпочато будівництво опор високовольтної лінії електропередач. Наразі підготовка до встановлення опор відбувається на окупованій частині Запорізької області неподалік села Осипенко Бердянського району. Роботи ведуться дуже швидкими темпами.
«Подібний інфраструктурний проєкт по закінченню може дозволити росіянам запустити виробництво, яке потребує великих витрат електроенергії, та налагодити банальну крадіжку електрики з АЕС», – пише керівник Центру вивчення окупації Петро Андрющенко.
Наміри запустити енергоблоки захопленої ЗАЕС – найбільшої атомної електростанції в Європі, окупаційне керівництво не приховувало від початку великої війни, хоч і з приміткою «коли дозволить безпекова ситуація». Безпекова ситуація на ЗАЕС з того часу не дуже змінилася, але наприкінці 2024 року відбувся ряд подій, які свідчать про велику ймовірність відновлення роботи принаймні одного енергоблоку станції протягом найближчих двох років.
У грудні 2024 року «Ростехнадзор» завершив процедури з ліцензування діяльності Запорізької АЕС у галузі використання атомної енергії та видав Акціонерному товариству «Эксплуатирующая организация Запорожской АЭС», єдиним акціонером якого є концерн «Росэнергоатом», що входить до держкорпорації «Росатом», ліцензію на «розміщення, спорудження, експлуатацію та виведення з експлуатації ядерних установок, радіаційних джерел і пунктів зберігання ядерних матеріалів та радіоактивних речовин, сховищ радіоактивних відходів».
«Це перша ліцензія РФ, вона видана «Ростехнадзором» на 10 років у повній відповідності до законодавства Російської Федерації в галузі використання атомної енергії», – прокоментував подію окупаційний директор Запорізької АЕС Юрій Черничук.
Одразу після цього ЗАЕС відвідав перший заступник адміністрації Путіна Сєргєй Кірієнко, який серед головних завдань назвав підготовку блоків для переведення в режим генерації і отримання ліцензії на експлуатацію першого енергоблоку у 2025 році.
«Наразі всі шість блоків ЗАЕС перебувають у стані «холодний зупин». Важливо провести весь необхідний комплекс робіт для того, щоб отримати ліцензію на експлуатацію блоку № 1 відповідно до вимог російського законодавства», – підкреслив Кірієнко.
Завершити процес отримання російських ліцензій на експлуатацію всіх шести енергоблоків окупаційне керівництво станції планує до 2028 року.
Також на Запорізькій АЕС планують замінити іноземне обладнання на російське. Це може бути викликане як відсутністю комплектуючих до встановленого обладнання, так і недостатньою кваліфікацією персоналу.
Адже, за словами керівника НАЕК «Енергоатом» Петра Котіна, близько 5 тисяч атомників із тимчасово окупованої ЗАЕС наразі працевлаштовані в інших підрозділах НАЕК. Росія не може компенсувати таку велику втрату персоналу.
У Росії розраховують, що після запуску всіх енергоблоків ЗАЕС зможе забезпечити енергією не тільки окуповані території України, а й деякі регіони РФ.
«Щонайменше два блоки зможуть повністю забезпечити енергією Крим. Станція не працюватиме одна сама по собі. Це буде одна велика система. Щонайменше, на всі нові регіони і Крим, однозначно, вистачить. Навіть якщо ми відновимо з часом усю промисловість, яка була в цих регіонах і внаслідок війни вийшла з ладу, нашої станції вистачить і ще залишиться”, – коментував Черничук державному інформагентству ТАСС.
Наскільки реальні заяви РФ про запуск енергоблоків Запорізької АЕС, що знаходиться фактично на лінії фронту, ЦЖР попросив прокоментувати експертку у галузі атомної енергетики, співзасновницю ГО «Антикризовий експертний ядерний центр України» Ольгу Кошарну.
Ольга Кошарна назвала два головних виклики, подолавши які Росія зможе запустити ЗАЕС: водопостачання та включення станції в об’єднану російську енергосистему.
Ситуацію з водопостачанням росіяни ускладнили собі самі – підірвавши дамбу Каховської ГЕС. Тепер намагаються компенсувати втрати.
«Повноцінна експлуатація шести енергоблоків ЗАЕС потребує великої кількості води для охолодження. Для поповнення ставка-охолоджувача та басейнів, які раніше наповнювалися із Каховського водосховища, росіяни без проведення оцінки впливу на ядерну та радіаційну безпеку пробурили одинадцять свердловин. Відбір води відбувається швидше, ніж встигають поповнюватися підземні води. Внаслідок цього вже змінилося гідрогеологічне середовище під промисловим майданчиком ЗАЕС, і вже є ознаки зсуву грунту та втрата суворої вертикальності споруд», – повідомила експертка.
з атомної енергії про плани збудувати нову насосну станцію на березі річки Конка, яка була під Каховським водосховищем, однак після підриву Каховської ГЕС повернулася в своє історичне русло і зараз протікає уздовж ставка-охолоджувача ЗАЕС.
За оцінкою Ольги Кошарної, росіяни теоретично можуть ввести один енергоблок в експлуатацію навіть з тією кількістю води, що є зараз, але перед тим мають підключити ЗАЕС до російської об’єднаної енергосистеми.
«Росатом» разом з «Росэнерго» планували зробити це ще в 2022 році. Для цих цілей планувалося задіяти високовольтну лінію з Криму до підстанції «Каховська», яку відновили в липні 2022 року. Проте підстанція «Джанкойська», ключова в схемі перепідключення, згоріла в серпні 2022 року після «сильного хлопка», як писали російські ЗМІ.
Наразі для своїх внутрішніх потреб Запорізької АЕС споживає електроенергію від об’єднаної енергосистеми України, проте через постійні російські обстріли прифронтових територій вільної частини Запорізької області ЗАЕС пережила вже вісім повних блекаутів. Тобто без побудови додаткових ліній електропостачання відновити роботу станції не вдасться.
«Виведення навіть одного енергоблоку на мінімально контрольовану потужність – це початок ланцюгової реакції та напрацювання небезпечних летучих радіонуклідів, яких зараз в реакторах і стані холодного зупинці немає. Тобто, росіяни знову будуть використовувати ЗАЕС для ядерного шантажу з військовими цілями», – вважає Ольга Кошарна.
Наразі ні «Енергоатом», ні МАГАТЕ ніяк не відреагували на заяви і дії Росії щодо відновлення роботи Запорізької АЕС. Генеральний директор МАГАТЕ Рафаель Гроссі планує відвідати Росію та Україну найближчим часом, а остання заява стосовно ЗАЕС на сайті організації інформує про численні вибухи на близькій і середній відстані від станції, проблеми з зовнішнім живленням та констатує присутність на території станції групи Місії підтримки та допомоги.
- Важка техніка та підрозділи російських окупаційних військ знаходиться на території Запорізької АЕС з березня 2022 року.
- У березні 2024 року російські військові оприлюднили нові кадри із захопленої Запорізької атомної електростанції, де показали розміщення бронетехніки всередині енергоблоку, та військовослужбовців, які пробігають повз облаштовані вогневі точки.
- Згідно заяви країн Євросоюзу, України та інших європейських держав, оприлюдненій на засіданні Радбезі ООН, повернення ЗАЕС під повний контроль української влади є єдиним рішенням, яке покладе край нинішнім серйозним загрозам ядерній безпеці.
- Росія намагається легалізувати перебування своїх військових на території Запорізької АЕС, захопленої у березні 2022 року. В окупованому Енергодарі зареєстровано військову частину Росгвардії з юридичною адресою, що співпадає з адресою Запорізької атомної електростанції. Права засновника виконує Федеральна служба військ Національної Гвардії РФ.