Новый театр кукол в центре Симферополя, который строят уже 5 лет, будет завершать московская фирма «Теплостройсервис». Работу оценили почти в миллиард рублей. Сдать объект подрядчику должна через 3 года.
В історії із знищенням старого і будівництвом нового Кримського театру ляльок нова сторінка. Після трьох років простою закладу знайшли нового підрядника.
У цьому ляльковому спектаклі «прекрасно» все — і хвацький сюжет з елементами криміналу та містики, і зміна декорацій, і, власне, маріонетки.
Акт перший. Мальвіна, одоробло і помста лялькового будиночка
Мізансцена: затишний будиночок в центрі Сімферополя «штурмує» натовп дітей, які прийшли на чарівну казку. Звучить веселий дитячий сміх. На сцену виходить Мальвіна, тягнучи за собою… бульдозер.
У ролі «Мальвіни» — любителька епатажних прикидів та смачного слівця, «екс-міністерка культури Криму» Арина Новосельська. Вона «оселилася» в ляльковому будиночку незадовго до окупації півострова і півроку керувала театром ляльок. А одразу після анексії — очолила «мінкульт Республіки» і сприяла знесенню затишного будиночка та зведенню замість нього страшезного одоробла. В 2018-му «Мальвіна» власноруч заклала у фундамент одоробла «золотий ключик», яким уже за рік обіцяла урочисто відчинити новий театр ляльок.
П’ятиповерхове одоробло мало стати палацом із двома сценічними залами, підземною парковкою, гримерками, майстернями та ін. На новий дитячий театральний центр з російського бюджету виділили 1,1 млрд рублів в рамках ФЦП (Федеральної цільової програми) «Соціально-економічний розвиток Республіки Крим та м. Севастополя до 2020 року». Але ні в 19-му, ні в 20-му, ні пізніше театр не відкрився. Терміни його здачі кілька разів переносили.
Кульмінацією першого акту стало затримання «Мальвіни» в 2021 році. Її звинуватили в отриманні хабара в 25 млн рублів від власників будівельної компанії ТОВ «Меандр» із Санкт-Петербурга – за покровительство у будівництві Центру. Того самого «Меандру», який і звів одоробло. Запереченням «Мальвіни» Басманний суд Москви не повірив і в липні цього року посадив її на 10 років. За гратами опинилися й керівники «Меандру». Хоча і за іншою справою — їх звинуватили у розкраданні коштів на реставрацію консерваторії Санкт-Петербурга. Про історію стосунків «міністерки» Новосельської та «Меандру» Центр журналістських розслідувань писав у статті Доля колаборантки: Арина Новосельська.
У фінальній сцені першого акту уламки зруйнованого лялькового будиночка звалюються на клітку з «Мальвіною». Коротше, ця «Мальвіна» зламалася, несіть іншу. Занавіс. Антракт.
Акт другий. Кіт Базиліо, ліса Аліса та замріяне одоробло
Мізансцена мрачна: у сірому одороблі виє вітер, протяги ганяють бетонною коробкою пакети з-під цементу. З вікна кримського парламенту, що поряд, на одоробло сумно дивиться «спікер» Константинов. На сцені з’являються кіт Базиліо та ліса Аліса, які обіцяють одороблу зліпити з нього замок.
Через 3 роки простою, після брудного й дорогого розлучення з «Меандром» (адже 200 млн рублів, наданих «урядом Криму» авансом на будівництво театру ляльок, «Меандр» так і не повернув) «глава Криму» Аксенов призначає нового підрядника. Тепер заповітний мільярд освоюватиме ТОВ «Теплостройсервіс». Здати багатостраждальний «Кримський державний центр дитячого театрального мистецтва» фірма має 31 серпня 2026 р.
Кому ж надана така висока довіра, змащена великими грошима? ТОВ «Теплостройсервіс» — московська фірма з новосибірським корінням. Заснована в 2003 році Русланом Володимировичем Захаровим. За рік до того він захистив у Сибірському НДІ кандидатську дисертацію «Економічні основи управління залученням фінансових ресурсів у сільгосппідприємства (на прикладі Новосибірської області)». Відтак, Захаров застосував теорію на практиці, і досяг чималих успіхів в управлінні залученням фінансів. Щоправда, не в сільське господарство, а по кишенях. З 2009 року співзасновником «Теплостройсервісу» стає фінансовий аналітик Юлія Сурилова з долею 23,5% уставного капіталу. Судячи з обіймашок на фото, цю парочку поєднує не лише бізнес.
Від 2009-го, коли Сурилова стала компаньоном Захарова, вони чи не щороку разом відкривають різні фірми. Спочатку заснували ТОВ «Центр шкільної комплектації» (ЦШК) з основним видом діяльності — оптова торгівля меблями, килимами та освітлювальним обладнанням. Фірма зареєстрована в Москві за тією ж адресою, що і «Теплостройсервіс» — вул. 2-га Синичкина, 9А, буд. 4. «ЦШК» плотно сидить на держзамовленнях, забезпечуючи дитсадки і школи, в основному, Новосибірської області, іграшками, меблями та приладами. В 2016-му році фірма вперше зайшла в Крим, отримавши замовлення на понад 600 тисяч рублів на поставки обладнання у створену після анексії школу-інтернат «Кримський кадетський корпус» в Алушті.
У 2010-му за тією ж московською адресою парочка засновує ТОВ «Група компаній «Континет» (ГКК) з уставним капіталом 100 тисяч рублів та основним видом діяльності з управління холдинг-компаніями. І ця їхня фірма присіла на мільйонні держзамовлення, здаючи в оренду нежитлову нерухомість державному закладу Новосибірської області. Того ж року їхня ГКК засновує будівельну фірму «Строительные технологии».
За рік — нова фірма. В 2011 році Захаров-Сурилова відкривають в Новосибірській області ТОВ «НТС» (Недвижимость-трест-сервис) з купівлі та продажу нерухомості. Але тут щось пішло не так — через 5 років фірму ліквідували.
Того ж року Сурилова одноосібно засновує в Новосибірську ТОВ «Континент-групп» з продажу непродовольчих товарів і присідає на мільйонні держконтракти з міносвіти Новосибірської області та її освітніми закладами.
Парочка виявилась ще й великими любителями Куби та послідовниками ідей головного кубинського революціонера Фіделя Кастро. Обидва з 2013 року є членами Російського товариства дружби з Кубою. Сурилова від 2015-го стала віце-президентом організації, Захаров з 2018-го — першим віце-президентом. У 2019-му Сурилова очолила ще й автономну некомерційну організацію «Дом Латинской Америки» — яка, ніби, забезпечує діяльність багатоцільових центрів з культурним обслуговуванням.
А тепер повернемось до «Теплостройсервісу», якому віддали мільярдний контракт на добудову Кримського театру ляльок. Фірма Захарова-Сурилової із скромним уставним капіталом у 30 тисяч рублів освоювала мільйони бюджетних грошей, будуючи та ремонтуючи різні об’єкти, в основному, в Новосибірській області. Але, починаючи з 2017 року, на «Теплостройсервіс» посипався просто таки золотий дощ — спочатку севастопольські, а потім і кримські контракти, але вже багатомільйонні. Фірма долучилася до великого розпилу грошей, виділених окупованому півострову Кремлем в рамках ФЦП (Федеральної цільової програми). За 6 років «Теплостройсервіс» отримав на півострові понад 60 контрактів на майже 15 млрд рублів! Підприємству довіряли ремонтувати та будувати школи, дитсадки, лікарні. Найдорожчими стали реконструкція стадіону «Авангард» в Ялті за майже 1,3 мільярди та будівництво багатофункціонального культурно-дозвільного центру в Казачій бухті Севастополя за майже пiвтора мільярди. «Авангард» зрештою здали із піврічним запізненням. Центр у Севастополі мають здати до кінця цього року. Хоча за перший з двох років будівництва він був готовий лише на 30%.
Більшість контрактів «Теплостройсервісу» на півострові — севастопольські. Вже тричі — у 2018-му, 2020-му та цьогоріч підприємство чіпляли на міську дошку пошани на чолі з директором Євгенієм Якутіним — також новосибірцем. Окрім «Теплостройсервісу» Якутин очолює ще кілька фірм Захарова-Сурилової.
На сьогодні в роботі у «Теплостройсервіса» одночасно зо два десятки об’єктів на території півострова. Проте саме цій фірмі віддають і мільярдний контракт на театр ляльок.
Вочевидь, не останню роль в тендерній успішності «Теплостройсервісу» відіграє заступник міністра фінансів Росії Олексій Лавров, за сумісництвом — президент того самого товариства дружби з Кубою. Всі разом вони, приміром, затусили на Петербурзькому міжнародному економічному форумі (ПМЕФ) в 2019 р.
В компанії Сурилової, Захарова та Лаврова відзначилася й «віце-прем’єр, міністр фінансів Криму» Ірина Кивіко. А вже в 2020 році «Теплостройсервіс» отримав 150 млн рублів держпідтримки.
Піку прибутковості «Теплостройсервіс» досяг у 2021-му. Тоді фірма заробила понад 157 млн рублів. Але вже за рік підприємство уходить в мінус, прибуток упав на 80% і становив 30 млн.
Як бачимо, «Базиліо» зі своєю «Алісою» вдало маневрують світом бізнесу, жонглюючи бюджетними «золотими». І скоро в їхніх м’яких лапках задзвенить новий мільярд, виділений на добудову Кримського театру ляльок. При правильному розподілі по правильних кишенях в наварі будуть всі — і ляльки, і ляльководи. Щось з того мільярда, звісно, перепаде й одороблу. Чарівне перетворення йому обіцяють за 3 роки. Проте «Мальвіна» теж обіцяла, і де вона тепер? Спектакль триває.